Kakao a cukrovka | Diasvět - o cukrovce aktuálně

Čokoláda bohatá na kakao může pomoci s bojem proti obezitě a cukrovce 2. typu

Překvapivé zjištění pochází z výzkumu pracovníků v odboru potravinářské vědy a technologie na Virginia Polytechnic Institute a State University v USA . Ti zjistili, že určitý typ flavanolu (antioxidační látka), který našli v kakau, brání myším v přibírání na váze a snižuje jejich hladinu cukru v krvi.

O flavanolech je známo, že poskytují celou řadu zdravotních výhod, včetně snížení krevního tlaku a zlepšení průtoku krve. Ale ne všechny flavanoly jsou stejné. Existuje jich také několik různých typů v kakau, podle autorů této nejnovější studie.

Vědci chtěli zjistit, který flavanol je zodpovědný za snižování hladiny glukózy v krvi a brání přibývání na váze, vyšetřovatelé rozdělili myši do skupin dostávajících buď stravu s vysokým nebo nízkým obsahem tuku po dobu 12 týdnů.

Myši s vysokým obsahem tuku byly dále rozděleny do skupin podle doplňků stravy – extraktu flavanolu z kakaa v podobě monomerních, oligomerních nebo polymerních procyanidinů (PC) – typů flavanolů.

Po 12 týdnech zjistili, že myši krmené oligomerními PC měly nejnižší tělesnou hmotnost a procento tělesného tuku, a bylo také nejméně pravděpodobné, že budou mít poruchu glukózové tolerance – hlavní rizikový faktor pro rozvoj cukrovky 2. typu. I přes to, že konzumovaly stravu s vysokým obsahem tuku.

„Jak se zdá, jsou to oligomerní PC, které mají největší roli v boji proti obezitě a antidiabetické bioaktivitě ze všech flavanolů v kakau. Jsou účinné zejména při nízkých dávkách používaných pro tuto studii,“ vysvětlili vědci.

Tým dodal, že denní dávky flavanolů použitých v této studii – 25 mg na každý kilogram tělesné hmotnosti (25 mg/kg) – jsou mnohem nižší, než dávky používané v předchozích studiích, což naznačuje, že „mírné dávky flavanolů z kakaa nebo kakaového prášku mají potenciál být efektivnější v klinických studiích, než se dříve myslelo .“

Zdroj: diabetes.co.uk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.