Inzulínové ostrůvky ochrání plastická hmota

„Kabát“ z PEG ochrání inzulínové ostrůvky před zničením protilátkami a zároveň jim umožní reagovat na změny hladiny glukózy tvorbou inzulínu.

n200704092119_langerhans_inseln

Nová rafinovaná metoda by měla pomoci diabetikům závislým na inzulínu. Vědci izolovali inzulínové ostrůvky ze slinivky krys a dali je do vodného roztoku, který obsahoval mimo jiné polyetylenglykol (polyetylenglykol je makromolekulární polopropustná organická sloučenina na bázi plastické hmoty). K tomuto roztoku přilili hustý olej. Pomocí dalších postupů se jim podařilo skrýt všechny inzulínové ostrůvky, bez ohledu na jejich velikost, do 10 mikrometrů slabého „kabátu“ z PEG (polyetylenglykolu). Vše nakonec stabilizovali tím, že spojili dlouhé PEG molekuly mezi sebou zeleným laserovým paprskem.

První laboratorní testy ukázaly, že protilátky imunitního systému nedokáží do tohoto „kabátu“ proniknout. Kyseliny, cukr a inzulín naopak pronikají bez problémů skrz „kabát“, přičemž buňky ukryté v „kabátu“ reagují stejně rychle na rozdílné koncentrace glukózy jako ostrůvky neschované v „kabátu“ a dokáží tak účinně snižovat glykémii.

Sdílet:

Také by se vám mohlo líbit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.