Cukrovka a kafe | Diasvět - o cukrovce aktuálně

Kávová směs může pomoci oddálit nástup cukrovky 2. typu

Přestože předchozí studie identifikovaly určité kávové látky, které by mohly být přínosem pro prevenci cukrovky, nikdy nebyly testovány na zvířatech s úspěšnými nálezy.

Původně bylo myšleno, že kofein může pomoci zpomalit vznik cukrovky 2. typu, ale další výzkum identifikoval sloučeninu nazvanou cafestol, u které bylo zjištěno, že zlepšuje produkci inzulínu.

Dánští vědci chtěli jít ještě o krok dál a vidět, jak káva funguje u myší, které byly na špičce rozvoje cukrovky 2. typu. Rozdělili zvířata na tři skupiny: dvě skupiny dostávaly různé dávky sloučenin obsažených v kávě a třetí nedostala nic.

Po 10 týdnech bylo zjištěno, že myši, které byly krmeny kafestolem, měly nižší hladinu cukru v krvi a jejich produkce inzulínu se zlepšila ve srovnání se skupinou, které nebyl kafestol podáván.

Rovněž zjistili, že látka nezvyšuje riziko nízké hladiny cukru v krvi, jinak známé jako hypoglykémie, což může být někdy příznakem léčby cukrovky.

Vědci dospěli k závěru, že „denní spotřeba kafestolu může zpomalit nástup cukrovky 2. typu u myší a je dobrým kandidátem na vývoj léků k léčbě nebo prevenci onemocnění u lidí“.

Další výzkum bude zapotřebí, aby zjistil, zda je kafestol účinný i u lidí. Mnoho léků bylo prokázáno jako účinné u myší, ale nakonec nebyly dostatečně úspěšné u lidí, aby byly schváleny.

Zdroj: diabetes.co.uk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.