Cukrovka a deprese | Diasvět - o cukrovce aktuálně

Neléčená cukrovka 2. typu může vést k depresi

Celkem 104 mužů a žen s diabetem 2. typu se zúčastnilo studie, která pomůže určit, jak deprese postihuje lidi a jak souvisí s kompenzací cukrovky.

Účastníci byli požádáni o odevzdání vzorků krve, aby bylo možné zjistit úroveň jejich kompenzace cukrovky. Účastníci byli také dotazováni výzkumníky, aby se zjistilo, jak pravidelně berou své léky.

Nálezy také naznačují, že jen něco málo přes 46 procent účastníků mělo klinicky významnou úzkost a 21 procent mělo některé příznaky deprese.

Výzkumný tým řekl, že pouze pět jedinců splňuje kritéria pro depresivní poruchou.

Lidé, kteří měli vyšší příznaky deprese také většinou neužívali léky tak pravidelně jako jiní.

Hlavní autor studie Jeffrey Gonzalez z Yeshiva University v New Yorku řekl: „Diabetes související s tísní odráží emocionální a psychickou reakci na zátěž a stres spojený s cukrovkou a nakládání s ní.“

Gonzalez dále uvedl: „Když říkáme, že se jedná o klinické deprese nebo těžkou depresivní poruchou, typicky myslíme charakteristické příznaky depresivní nálady jako je ztráta zájmu, negativní myšlenky o sobě a o budoucnosti. Pokud existuje příčinná souvislost, je pravděpodobné, že bude cyklická. Deprese povede k nedodržení léčebného režimu což vede ke špatnému řízení cukrovky a zhoršení zdraví, vytváří se další stres a opětovné zhoršení deprese.“

Život s cukrovkou může být často stresující.

Zdroj: Diabetes.co.uk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.