Sladislo pro nemocné cukrovkou | Diasvět - o cukrovce aktuálně

Sladidlo z kaktusu by mohlo pomoci v kontrole cukrovky

Vychází to ze studie výzkumných pracovníků v Mexiku, kteří zjistili, že sladivé agavinsy z rostliny Agave nejsou stravitelné a mohou působit jako dietní vláknina.

Mercedes G. López, PhD, a její kolegové zkoumali účinky agavinsů na laboratorních myších. Jedna skupina myší byla krmena standardní stravou, zatímco druhá dostala standardní stravu a vodu, které byla doplněna buď glukózou, fruktózou, sacharózou, sirupem z agáve, agavinsy, nebo aspartamem.

Myši byly denně váženy a týdně se měřily se jejich hladiny glukózy v krvi. Na konci studie se ukázalo, že myši, které konzumovaly agavinsy ukázaly snížení hladiny glukózy v krvi, nevzrostla jim chuť k jídlu ani tělesná hmotnost, ve srovnání s ostatními skupinami sladidel.

Lópezová vysvětlila, že i když agavins obsahují cukr fruktózu, nemají fruktany vliv na hladinu cukru v krvi, protože jsou tvořeny z fruktózy spojené v dlouhé, rozvětvené řetězce, které lidské tělo nedokáže zpracovat.

Lopezová dodala, že stejně jako snížení hladiny glukózy v krvi výzkum ukázal, že agavinsy zvyšují GLP-1,  hormon, který zpomaluje vyprazdňování žaludku, což zmenšuje pocit hladu a stimuluje produkci inzulínu.

Agave je známé pro použití při výrobě tequilly. Lopezová vyvrátila jakékoli obavy z kvašení agavinsů v těle s vysvětlením, že agavinsy jsou pouze sacharidy použité k výrobě alkoholických nápojů. Všechen ethanol v tequille pochází z fermentace glukózy a fruktózy vytvořené vaření agáve. Během vaření se totiž agavinsy zničí, a proto nejsou přítomny v konečném výrobku.

Na rozdíl od jiných umělých sladidel, které jsou absorbovány v těle a mohou způsobit nežádoucí účinky, nemají agavinsy žádné známé vedlejší účinky. Přitom jsou levné. Jediná nevýhoda je jejich nízká sladivost.

Zdroj. Diabetes.co.uk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.