Během ramadánu stoupá riziko špatné kompenzace cukrovky 1. typu

V loňském roce vydala Mezinárodní diabetická federace (IDF) nové pokyny pro lidi s cukrovkou 1. typu v průběhu ramadánu, který každoročně podstupuje více než jedna miliarda muslimů.

Lidem s cukrovkou 1. typu nedoporučuje, aby během ramadánu, který se tento rok koná od pátku 26. května do soboty 24. června, nedrželi přísný půst. Důvodem je, že půst během užívání inzulínu může zvýšit riziko hypoglykémie. Léčba inzulínem by neměl být během ramadánu přerušena, protože to může zvýšit pravděpodobnost vzniku diabetické ketoacidózy (DKA).

V nové studie, provedené na University of Colorado Denver, se 156 účastníků s cukrovkou postilo na způsob ramadánu.

Účastníci buď používali inzulínovou pumpu nebo inzulinové injekce s daty o průběhu hladiny glukózy. Též se ukládaly krevní vzorky a probíhal kontinuální monitoring glukózy (CGM).

Zatímco variabilita glukózy byla u skupiny s inzulínovou pumpou o něco lepší, nebyl žádný rozdíl v kontrole hladiny cukru v krvi, nebo rychlostí hypoglykémie a hyperglykémie mezi skupinami.

„Pokud je nám známo, poskytuje naše studie první údaje o profilech glukózy u pacientů s diabetem 1. typu, kteří používají na inzulínovou léčbu pumpu ve srovnání s těmi, kteří používají injekce během ramadánu,“ napsali autoři studie.

„Velký počet našich pacientů museli přerušit půst kvůli hypoglykemii,“ dodali.

Zdroj: diabetes.co.uk

Sdílet:

Také by se vám mohlo líbit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..