Kouření je spojené se zvýšeným rizikem vzniku cukrovky 2. typu

Mezinárodní tým nedokázal dospět k závěru, že kouření způsobuje cukrovku 2. typu, ale zdůraznil, že kouření by mělo být považováno za “důležitý modifikovatelný faktor životního stylu” při potírání cukrovky.

Výzkumníci z Oxfordské univerzity, Čínské akademie lékařských věd a Pekingské univerzity zkoumali riziko kouření u 500 000 dospělých v městských a venkovských oblastech Číny. Žádný z účastníků neměl před přezkoumáním cukrovku 2. typu.

Účastníci byli sledováni po dobu devíti let se zdravotními záznamy převzatými ze záznamů o úmrtí a hospitalizacích. Během této doby se u více než 13 500 z nich vyvinul diabetes 2. typu.

Ve srovnání s těmi, kteří nikdy nekouřili, měli běžní kuřáci o 15-30% větší pravděpodobnost vývoje cukrovky 2. typu, jakmile byly vzaty v potaz proměnné, jako je spotřeba alkoholu a věku.

Závěry rovněž odhalily vztah mezi dávkou a odpovědí, což naznačuje, že ti, kteří kouřili víc, měli vyšší pravděpodobnost rizika vzniku cukrovky 2. typu, zatímco ti, kteří začali kouřit v raném věku, byli také vystaveni většímu riziku.

Byly zde zajímavé poznatky týkající se kouření a hmotnosti. Ti, kteří kouřili a měli souběžně vysoké BMI, s největší pravděpodobností se u nich také vyvinula cukrovka 2. typu ve srovnání s kuřáky, kteří měli nižší BMI. Zajímavé je, že v porovnání s nekuřáky měli průměrně kuřáci tendenci být štíhlejší a výzkumníci naznačovali, že to může být způsobeno potlačením chuti k jídlu. Navíc, u těžkých kuřáků byla vyšší pravděpodobnost, že mají více břišního tuku ve srovnání s lehkými kuřáky nebo nekuřáky, což dále zvyšuje riziko cukrovky 2. typu.

Autor studie profesor Liming Li z Pekinské univerzity v Číně řekl: “Z těchto zjištění nemůžeme vyvodit, že kouření způsobuje cukrovku 2. typu, avšak bez ohledu na to by mělo být kouření cíleno jako důležitý modifikovatelný faktor životního stylu v budoucí prevenci nemocí včetně cukrovky v Číně a jinde. ”

Zdroj: diabetes.co.uk

Sdílet:

Také by se vám mohlo líbit

Článek “Kouření je spojené se zvýšeným rizikem vzniku cukrovky 2. typu” okomentoval jeden čtenář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..