Pivo a cukrovka – jaký má pivo vliv na cukrovku

Pivo je tu už dlouhou dobu. Důkazy o pivu pocházejí z doby kolem 5000 let (starověcí Sumerové určitě věděli, jak si užít volný čas). Archeologové objevili nádoby z doby okolo 3 400 před naším letopočtem, které byly lemovány zbytky piva. A starodávní Egypťané užívali pivo jako součást svého každodenního života – dokonce i děti pili pivo.

Co je to pivo?

Podle stránky Perfect Pint je pivo alkoholickým nápojem, který se obvykle vyrábí ze sladového obilného zrna, jako je ječmen, který je ochucený chmelem (samičí květy z rostliny chmele, které dodávají hořkou chuť), vše se vaří a prokvasí kvasnicemi. Fermentační proces je to, co vytváří alkohol. Některé řemeslné pivo se vyrábí i z jiných zrn, jako je rýže, kukuřice nebo čirok místo ječmene.

Jaké jsou různé typy piva?

Existují dva hlavní typy piva: výčepní a ležáky. Rozdíl spočívá v teplotě, při které je pivo fermentováno a v druhu použitých kvasnic. Výčepní piva jsou obecně fermentovány při vyšších teplotách než ležáky a zahrnují horně kvasící kvasinky, které vyplouvají na povrch (ležáky jsou vyráběny kvasinkami kvasícími u dna).

Kolik alkoholu je v pivu?

Obsah alkoholu v pivu se typicky pohybuje od zhruba 2% do 12%, ale může se značně lišit v závislosti na typu piva. Většina piv obsahuje v průměru asi 5% alkoholu. Obsah alkoholu je založen na objemu. Světlé pivo je mimochodem pivo, které obsahuje méně alkoholu a méně kalorií.

Co je to nealkoholické pivo?

Nealkoholické pivo je, jak název napovídá, pivo, které obsahuje méně než 0,5% alkoholu. Tento druh piva se vyrábí jedním ze tří způsobů: Zhotovení piva proběhne tradičně a následné je oddestilován alkohol; pivo se vaří ve vakuu při nižší než obvyklé teplotě; nebo se nealko vyrábí pomocí speciálního typu kvasnic, které produkují méně alkoholu než typické kvasinky.

Kolik kalorií a sacharidů je v pivu?

Obsah živin v pivu se liší v závislosti na typu piva. Obecně platí, že ležáky (5% alkoholu) obsahují zhruba 215 kalorií a 18,5 gramů sacharidů na láhev o objemu 0,5 litru. Světlé pivo obsahuje asi 157 kalorií a 10 gramů sacharidů na 0,5 litru piva.

Má pivo nějaké přínosy pro zdraví?

Snad překvapivě pro některé, pivo poskytuje určité výživové a zdravotní výhody.

Za prvé, alkohol jakéhokoli druhu – pivo, víno, lihoviny – může snížit riziko srdečních onemocnění. Je to myšlenka postavená zčásti na tom, že krev je po alkoholu méně lepkavá, a proto je méně pravděpodobné, že se srazí. (Tmavá piva obsahují více antioxidantů než světlá piva. Antioxidanty mohou být ochranou proti srdečním chorobám.) Alkohol může pomoci zvýšit HDL, nebo-li „dobrý“ cholesterol.

Za druhé, pivo může snížit riziko tvorby ledvinových kamenů.

Za třetí, pivo může posílit vaše kosti. Obsahuje křemík, minerál nacházející se v některých potravinách a nápojích, který je nezbytný pro zdraví kostí. Za čtvrté, pivo je zdrojem vitamínů B, které tělu získávají energii z jídla.

Jak ovlivňuje pivo cukrovku?

Pivo je příjemný, osvěžující nápoj, zejména v horké letní noci. Ale lidé s cukrovkou musí být moudří, pokud jde o pivo (nebo jakýkoli alkoholický nápoj) a zahrnout jej do jídelního plánu. Někteří lidé (včetně těhotných žen) by neměli pít pivo nebo jakýkoli typ alkoholického nápoje. Vždy je rozumné mít nejdříve rozhovor s lékařem, pokud máte otázky nebo obavy ohledně alkoholu. Kromě toho je však podávání alkoholu v rozumné míře obecně dobré pro většinu lidí s cukrovkou.

Pokud užíváte inzulín nebo léky (antidiabetika), máte vyšší riziko vzniku hypoglykemie (nízká hladina cukru v krvi). Jakýkoli typ alkoholu může zvýšit riziko nízké hladiny cukru v krvi, takže je nejlepší jíst k alkoholu něco, co obsahuje sacharidy. Nicméně je nepravděpodobné, že budete mít z konzumace piva nízkou hladinu cukru v krvi. Světlé pivo může být lepší volbou, protože obsahuje méně alkoholu a/nebo méně kalorií.

Můžete také zjistit, že pivo zvyšuje hladinu glukózy v krvi díky obsahu sacharidů. V každém případě je dobré se naučit, že jakýkoli typ alkoholického nápoje ovlivňuje hladinu cukru v krvi tím, že zkontrolujete hladinu glukometrem před a po pití alkoholu. Nezapomeňte také, že alkohol by měl být konzumován jen v omezené míře (nejvýše dvě dávky denně pro muže, ne více než jednu dávku denně ženám), zvláště pokud se snažíte zhubnout.

Dělá pivo „pivní břicho“?

Termín „pivní břicho“ se často používá k popisu osoby s velkým pupkem. Obecně platí, že užívání příliš mnoha kalorií z jakéhokoli jídla nebo nápoje může způsobit hromadění tuku. Tedy to platí i pro nadměrnou konzumaci piva.

Pivo a cukrovka, jak pít zodpovědně

Obecně platí, že pokud není jedinec alkoholik, pití piva nebude mít negativní dopad na cukrovku. Může ale jedno pivo změnit hladinu glukózy v krvi?

Krátká odpověď je ano. Alkohol může snížit hladinu glukózy, ať už máte jedno pivo nebo 10 piv.

To pak může být nebezpečné pro osoby, které užívají inzulín, protože kombinace inzulínu s pivem může vyvolat hypoglykemickou epizodu. Pití ve skupině pak může být ještě nebezpečnější, protože je pak snazší ztrácet přehled z toho, kolik alkoholu konzumujete, až klesne hladina krevního cukru příliš nízko.

Někteří se mohou domnívat, že jen pití několika piv nebude způsobovat velké škody, které by vyžadovaly obavy. Ve skutečnosti, kdykoliv je hladina cukru v krvi příliš vysoká nebo příliš nízká, bude vaše tělo postiženo.

Přesto si nemusíte pivo zcela opírat. Zde jsou čtyři tipy, jak pít zodpovědně:

1. Jezte, když pijete

Pamatujte si: alkohol zůstává ve vašem systému déle než glukóza z jídla, takže byste měli konzumovat pouze pivo s jídlem. Pití piva s jídlem pomáhá zpomalit míru absorpce alkoholu a nabízí určitou ochranu proti špičkám nebo poklesům cukru.

2. Pijte raději světlé pivo

Světlé pivo nebo značky s nízkým obsahem alkoholu mohou trochu pomoci s regulací hladiny cukru u cukrovky, problém ale zcela nevyřeší. Pivo je nabité cukrem, takže si pamatujte, že je třeba s ním zacházet jako s cukrem naloženým dezertem.

3. Znáte své léky?

Ti, kteří užívají inzulin, nejsou jediní, kteří si musí být vědomi spotřeby piva. Ti, kteří užívají léky na cukrovku by rovněž měli pečlivě sledovat jejich příjem piva a alkoholu obecně. Některé léky proti cukrovce mají své vedlejší účinky – například rychlou srdeční frekvenci – a některé léky mohou dokonce změnit hladinu glukózy.

Jeden běžný lék, metformin, by se kvůli možným vedlejším účinkům neměl nikdy smíchat s pivem.

4. Kompenzace je klíčová

Pokud si přejete pořádně vychutnávat příležitostné pivo, postupujte podle stejného pravidla, které se týká příjmu a plánování jídla. Nízkokalorické pivo s nízkým obsahem sacharidů kombinované s jídlem, je nejlepší volba.

Pokud máte v plánu jít ven na pivo s přáteli, ujistěte se, že jsou si vědomi vašeho stavu a že vědí, co by měli dělat, pokud byste začali mít hypoglykemický záchvat.

Alkohol a cukr v krvi

Alkohol může mít nepředvídatelný vliv na hladinu cukru v krvi, protože brání tvorbě glukózy v játrech. Jedním důsledkem toho je, že může přivodit hypoglykemii.

Výsledkem je, že se lidem s cukrovkou často doporučuje, aby snížili – kompenzovali očekávaný pokles hladiny cukru v krvi po konzumaci alkoholu. Alkohol ovlivňuje různé lidi různými způsoby, takže pokud máte pochybnosti, testujte hladinu glukózy v krvi, abyste zjistili, jak na vás alkohol účinkuje a jaký má vliv na hladiny cukru.

Doporučuje se testovat hladinu cukru v krvi, kdykoli je to možné, abyste získali představu o tom, jak různé nápoje ovlivňují vaše hladiny cukru.

Pivo

Ležáky mají typicky obsah sacharidů od asi 10 do 15 g na 0,5 litru. Některá „lehká“ výčepní piva mohou být lepší a mají méně než 10 g sacharidů na půl litru a některé pak i méně než 5 g sacharidů.

Některá piva navíc mohou dostat další příchuti díky extra cukru nebo medu, takže je třeba se připravit, že se účinek lišil u různých piv.

Vína a šampaňské

Červené víno má obecně pozitivní vliv na zdraví díky určitým chemickým vlastnostem (polyfenolům a sloučeninám resveratrolu), které obsahuje.

Jak byste očekávali, suchá vína a šampaňské budou mít nižší hladinu sacharidů než sladší vína a šampaňské.

Suché víno může obsahovat až 1-2 g sacharidů v sklenici s malým rozměrem (200 ml), zatímco zvlášť sladké víno může obsahovat více než 10 g sacharidů.

Středně sladké víno pravděpodobně bude mít 5 až 10g sacharidů na standardní skleničku.

Šumivé víno, jako je sherry a portské, mají tendenci být sladší než stolní víno. Sklenice portu by mohla obsahovat až 20 g sacharidů.

Zdroje: Diabetesselfmanagement.com; diabeticconnect.com; diabetes.co.uk

Související články:

Diabetik a pivo

Sdílet:

Také by se vám mohlo líbit

Článek “Pivo a cukrovka – jaký má pivo vliv na cukrovku” okomentovali 3 čtenáři

  1. Dobrý den. Nejsem diabetik, ale občas když se málo najím, tak dostanu takovou třesavku, mám pot po těle a někdy mě i rozbolí hlava. Piva piju víc než bych měl. Beru léky Sertralin a Medorisper. Nejsou na cukrovku, ale na nervy. Mám povolené tři piva týdně, jenže mě to nejde regulovat. Když se napiju, mám hned lepší náladu a jsem komunikativnější. Jinak někdy upadám do stavů úzkosti. Zkoušel jsem to nahradit Birrelem, ale ten mi prostě za tři roky nepřišel na chuť. Jaký vliv má užívání antidepresiv a antipsychotik společně s konzumací piva na mé zdraví? Snažím se zhubnout, ale daří se mi spíš opak. Přibírám i po těch lécích. Chtěl jsem zkusit pít víno, jenže se bojím když má o mnoho víc alkoholu, než pivo. Děkuji za případnou odpověď.

  2. Dobrý deň,
    Som diabetik na inzulíne / Humulín M3- 14,0,8,0/ Humulín R- 0,4,0/.
    Mám rad pivo / pijem 10, stupnové/.Ked idem na pivo, kolko inzulínu pichnuť na 1 pivo. Pichnuť Humulín R prep pitím alebo po pití. Ďakujem za odpoveď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

My Agile Privacy
Tento web používá technické a profilovací soubory cookie. Kliknutím na „Přijmout“ povolíte všechny profilovací soubory cookie. Kliknutím na „Odmítnout“ nebo na X odmítnete všechny profilovací soubory cookie. Kliknutím na „Přizpůsobit“ můžete vybrat, které profilovací soubory cookie aktivovat.