Předávkování se železem během těhotenství může být spojeno s vyšším rizikem rozvoje vzniku cukrovky

Je proto nesmírně důležité sledovat hladiny železa v krvi u těhotných žen, aby se předešlo možnosti vzniku cukrovky.

Železo je dvousečný meč. Když ho neabsorbujeme dostatek, riskujeme anémii. Ale pokud se ho absorbuje příliš mnoho, zvyšuje se riziko rozvoje celé řady nemocí.

Ženy, které mají železa nedostatek, mohou potřebovat další železo v doplňcích stravy. V případě neanemických těhotných žen může být doplňování železa během těhotenství škodlivé.

Předchozí studie ukázaly, že vyšší než normální hladina železa v krvi zvyšuje riziko nízké porodní hmotnosti, předčasného porodu a vysokého krevního tlaku u matky.

Přebytek železa se také spojuje s kolorektální rakovinou, srdečními chorobami, neurodegenerativními chorobami a některými zánětlivými stavy.

Podle nové studie by nadbytek železa rovněž mohla zvýšit riziko pro vznik těhotenské cukrovky v určitých týdnech těhotenství.

Tělo přirozeně dramaticky omezuje vstřebávání železa během prvního trimestru. Nicméně může poněkud ztrácet schopnost učinit to později v průběhu těhotenství.

Výzkumníci z National Institutes of Health v Bethesdě se podívali na koncentraci dvou biomarkerů železa, hepcidinu a feritinu v různých obdobích těhotenství a měřili riziko vzniku těhotenské cukrovky.

Zjistili, že hladiny hepcidinu během části druhého trimestru těhotenství (týdny 15 až 26) byly pozitivně spojené s rizikem rozvoje těhotenské cukrovky, a byly o 16 procent vyšší u žen, u kterých se těhotenská cukrovka vyvinula.

Ženy, které měly vyšší testovací hodnoty pro biomarkery železa také měly asi dva a půl krát vyšší riziko vzniku těhotenské cukrovky, ve srovnání s .ženami s hodnotami standardními.

Studie ukazuje nelineární vztah mezi vyšší hladinou železa v krvi matek a těhotenskou cukrovkou. To znamená, že pouze ženy s potvrzenou diagnózou nedostatku železa nebo chudokrevností by měly zvážit doplnění jejich příjmu stravy o železo.

Zdroj: diabetes.co.uk

Sdílet:

Také by se vám mohlo líbit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..