Vědci jsou o krok blíže k vakcíně proti diabetes

Vědci v australském Melbourne věří, že do dvou let vyléčí diabetes. Pomoci jim má nosní sprej. Účinná látka zastaví autoimunitní reakci organismu, při které se zničí buňky produkující inzulín. Navíc může být sprej upraven pro další autoimunitní choroby, jako je roztroušená skleróza či revmatoidní artritida.

Melbournští vědci testovali sprej na mladých lidech, kteří mají v rodinné anamnéze diabetes 1. typu. Vedoucí týmu vědců, profesor Len Harrison uvedl, že vakcína stimuluje imunitní reakci v nosní sliznici.

Výzkum by mohl přinést vakcínu pro více než 150 000 potenciálních australských diabetiků. Zpráva z Ústavu zdravotnictví a sociální péče ukazuje nárůst počtu nemocných cukrovkou mezi mladými lidmi. Vakcína může ušetřit australskému systému zdravotnictví 600 milionů dolarů každý rok z nákladů na léčbu cukrovky.

Diabetes 1. typu je forma cukrovky, kdy pacientův autoimunitní systém ničí inzulín produkující buňky slinivky břišní. Nedostatek inzulínu v těle vede ke zvýšení množství cukru v krvi a moči. Nosní sprej vakcíny dokazuje, že by to mohlo předcházet nemoci z rozvojových u rizikových pacientů.

Sdílet:

Také by se vám mohlo líbit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..