Vysoký příjem živočišných bílkovin může zvýšit riziko vzniku cukrovky

Nález pochází z nové zprávy výzkumníků na Wageningen University v Nizozemí. Tým analyzoval velké množství předchozích studii na evropských dospělých lidech, které shromažďují údaje o stravě účastníků, úrovni fyzické aktivity, výšky, hmotnosti a obvodu pasu a údaji o následném rozvoji cukrovky.

Průměrný příjem bílkovin mezi účastníky bylo zhruba 90 gramů na den. Po zohlednění dalších rizikových faktorů společné pro diabetes vyšetřovatelé zjistili, že lidé, kteří jedli více, měli vyšší poměr hmotnosti a výšky, byli vystaveni vyššímu riziku diabetu 2. typu. A riziko narůstalo o 6% s každými dalšími 10 gramů bílkovin spotřebovanými každý den.

Lidé, kteří jedli největší množství bílkovin (kolem 111 g denně) měli o 17% větší pravděpodobnost, že se stanou diabetiky, než ti, kteří jedli nejméně (asi 72 g denně). Riziko se zvýšilo na 22% u těch, kteří jedli nejvíce živočišných bílkovin (78 g denně) ve srovnání s lidmi s nejnižším příjmem živočišných bílkovin (přibližně 36 g na den).

Výsledky publikované v časopise Diabetes Care také ukázaly, že lidé, kteří jedli nejvíce bílkovin, mají asi 15% kalorií z červeného masa, drůbeže, ryb a mléčných výrobků. Zejména červené maso pak bylo jasně propojeno se zvýšeným rizikem vzniku diabetu 2. typu.

Navíc konzumace rostlinné báze bílkovin nebyla spojeno s vyšším rizikem diabetu.

Zdroj: diabetes.co.uk

Sdílet:

Také by se vám mohlo líbit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..