Po malé mrtvici užívejte aspirin

V nové studii, která byla zveřejněna v časopise Lancet, profesor Peter Rothwell a jeho kolegové zjistili, že aspirin je účinný jako akutní lék po přechodném ischemickém ataku (TIA) a menší mrtvici.

Lidé s cukrovkou mají vyšší riziko vzniku cévní mozkové příhody. Při zachování dobrých hladin glukózy v krvi a nízkém cholesterolu se může toto riziko snížit. Důležité je také odvykání kouření a pravidelná fyzická aktivita.

Aspirin je již podáván pacientům, kteří měli TIA nebo malou mrtvici. Ale výhody byly „velmi podceňován“, tvrdí Rothwell.

„Potřebujeme, aby si lidé, pokud si myslí, že měli nějaké neurologické symptomy, které by mohly být menší mrtvice nebo TIA, okamžitě vzali aspirin. V ideálním případě též vyhledali lékařskou pomoc,“ řekl Rothwell.

Bezprostřední léčba aspirinem může podstatně snížit riziko a závažnost časné recidivy cévní mozkové příhody. Toto zjištění má důsledky i pro lékaře, kteří by měli podat aspirin okamžitě v případě, že mají podezření na TIA či menší mozkovou příhodu. Spíše, než čekat na posouzení specialisty a další vyšetření. Bylo zjištěno, že, okamžitá léčba aspirinem sníží toto riziko o 70-80 procent.

Zdroj: diabetes.co.uk

Sdílet:

Také by se vám mohlo líbit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..