Americký úřad varuje před lékem Invokana pro nemocné cukrovkou 2. typu

Invokana (inhibitor SGLT2) pomáhá snižovat hladinu glukózy v krvi u pacientů s cukrovkou 2. typu tím, že podporuje tělu odfiltrovat glukózu z krve a vylučit ji močí.

Varování FDA bylo vydáno v návaznosti na výsledky probíhající Canagliflozinové kardiovaskulární studie, která zjistila, že k amputaci končetiny došlo zhruba dvakrát častěji u pacientů léčených Invokanou v porovnání s těmi, kteří byli léčeni placebem.

Pacienti byli sledováni v průměru 4,5 roku. Předběžná analýza zjistila, že riziko amputace bylo zvýšeno u každého sedmého pacienta z tisíce léčených s denní dávkou 100 mg canagliflozinu; u každého pátého pacienta léčených denně 300 mg canagliflozinu; a každého třetího léčeného placebem.

Zdroj: diabetes.co.uk

Sdílet:

Také by se vám mohlo líbit

Článek “Americký úřad varuje před lékem Invokana pro nemocné cukrovkou 2. typu” okomentovali 3 čtenáři

  1. Invokana jsem užívala necelé dva měsíce a úplně jsem se „rozsypala“. Byla jsem upozorněna na možnost vzniku mykózy v počátku léčby a na problémy s močovou infekcí – i přes zvýšenou hygienu (nebo snad i pro zvýšenou hygienu) jsem měla obojí. Pak se mi utvořily na několika místech těla mokvavé svědící plochy, které jak rychle vznikly, tak také rychle odešly. Teď začalo to nejhorší – velké křeče nohou a prstů na rukou, silné bolesti svalů a kloubů, které se těžko zvládaly medikamentozně. V době záchvatů (měla jsem tři v rozmezí několika týdnů a období intenzivní bolesti trvalo 10-12 dnů)) mi vadil jakýkoliv pohyb a dotek (nejhorší bolest byla v noci) i deka na přikrytí a nadlidským výkonem bylo dojít na WC – sednout si na mísu pro bolest nešlo, ještě, že mám místo vany sprchu! Diabetolog mi – bohužel – nevěří, lék jsem tedy odmítla užívat, a ejhle – bolesti, křeče a ztížení pohybu pomalu odchází – problémy trvaly celý půlrok – a já začínám věřit, že budu znovu schopná normálního pohybu. Byla jsem i u neurologa na vyšetření a na RTG páteře – bylo mi řečeno, že nález na páteři není úměrný udávaným bolestem. Je to můj názor, možná to pomůže někomu, kdo zažil podobné.

  2. Invokana jsem užívala necelé dva měsíce a úplně jsem se “rozsypala”. Byla jsem upozorněna na možnost vzniku mykózy v počátku léčby a na problémy s močovou infekcí – i přes zvýšenou hygienu (nebo snad i pro zvýšenou hygienu) jsem měla obojí. Pak se mi utvořily na několika místech těla mokvavé svědící plochy, které jak rychle vznikly, tak také rychle odešly. Teď začalo to nejhorší – velké křeče nohou a prstů na rukou, silné bolesti svalů a kloubů, které se těžko zvládaly medikamentozně. V době záchvatů (měla jsem tři v rozmezí několika týdnů a období intenzivní bolesti trvalo 10-12 dnů)) mi vadil jakýkoliv pohyb a dotek (nejhorší bolest byla v noci) i deka na přikrytí a nadlidským výkonem bylo dojít na WC – sednout si na mísu pro bolest nešlo, ještě, že mám místo vany sprchu! Diabetolog mi – bohužel – nevěří, lék jsem tedy odmítla užívat, a ejhle – bolesti, křeče a ztížení pohybu pomalu odchází – problémy trvaly celý půlrok – a já začínám věřit, že budu znovu schopná normálního pohybu. Byla jsem i u neurologa na vyšetření a na RTG páteře – bylo mi řečeno, že nález na páteři není úměrný udávaným bolestem. Je to můj názor, možná to pomůže někomu, kdo zažil podobné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..