Léky na cukrovku pomáhají snížit riziko vzniku rakoviny

James Trosko z Michigan State University a tým z jihokorejské Národní univerzity v Soulu posbírali důkazy, které ukazují, že užívání metforminu u cukrovky 2. typu snižuje riziko vzniku rakoviny u žen.

„Lidé s diabetem 2. typu mají vysoké riziko pro vznik rakoviny prsou, jater a slinivky břišní,“ řekl Trosko, profesor pediatrie na College of Michigan. „V populační studii se ukázalo, že ženy, které užívaly metformin, měly daleko nižší riziko vzniku těchto nádorů. Zatím ale nevíme, jak to funguje,“ dodal.

Trosko s kolegy vytvořil v Petriho miskách umělé kultury, na kterých namnožil miniaturní lidské rakovinové nádory. Ty pak vystavil přirozenému estrogenu – známému růstovému faktoru a potenciálnímu podporovateli nádoru prsu – a umělým chemickým látkám, které jsou též známé pro podporu nádorů nebo které narušují endokrinní systém.

Tým zjistil, že estrogen a chemikálie způsobily zvýšení počtu a velikosti nádorů. Nicméně s následným přídavkem metforminu, byl počet a velikost rakovinných buněk výrazně snížen. I když každou z chemikálií aplikovali v různé míře, metformin vypadal, že je schopen bránit růstu rakovinných buněk ve všech případech.

Zdroj: Khaleej Times

Sdílet:

Také by se vám mohlo líbit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..