Proběhne pokus s perorálním inzulínem, zda může zabránit vzniku cukrovky 1. typu

Výzkumný tým z Oxfordské univerzity se snaží přesvědčit těhotné ženy z Oxfordshire, Berkshire a Buckinghamshire, aby se zúčastnily první studie tohoto druhu.

Pokus bude zahrnovat screening kolem 30 000 novorozených dětí, aby se zjistilo, zda mají geny spojené s výskytem cukrovky 1. typu. Krevní test se provede během rutinního testu, který se provádí několik dní po narození dítěte.

Děti, u kterých se zjistí, že nesou geny spojené s tímto onemocněním, budou vyzvány, aby se zúčastnily studie primárního ústního inzulínu (POINT trial).

Cílem výzkumu je zjistit, zda podávání malých dávek inzulínového prášku malému dítěti zabrání vzniku diabetes 1. typu.

Selina Coleman, jejíž dcera Zara byla diagnostikována s diabetem 1. typu ve věku 13 měsíců, uvedla: „Když máte dítě, očekáváte, že všechno bude probíhat hladce. Když nám byla sdělena  zpráva, že byla dcera diagnostikována s nevyléčitelnou chorobou, byla to pro nás velká rána. Četla jsem, že stále více dětí je diagnostikováno s cukrovkou 1. typu, takže je nezbytné, aby tento výzkum pokračoval.“

Zara, které je nyní 12 let, říká: „Výzkum prevence cukrovky je opravdu úžasný. Pro někoho, kdo má šanci žít bez něj a mít tu svobodu, bude skvělý.“

Celkem 30 000 těhotných žen bude přijato do výzkumu. Výzkumníci se snaží najít 300 dětí s vysokým rizikem vzniku cukrovky 1. typu, aby se zúčastnily studie.

Zdroj: diabetes.co.uk

Sdílet:

Také by se vám mohlo líbit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..