Transplantace | Diasvět - o cukrovce aktuálně

Další úspěchy v léčbě diabetu pomocí transplantace prasečích inzulínových ostrůvků

Novozélandští vědci ohlásili zdánlivý úspěch v xenotransplantaci diabetu 1. typu. Na blíže nespecifikované klinice v Moskvě byli v uplynulém půlroce léčeni 4 pacienti pomocí transplantace inzulínových ostrůvku od novorozených prasat. U dvou pacientů se potřeba inzulínu výrazně snížila.

Ostrůvky byly uzavřeny v „alginátovém“ gelu a byly transplantovány pacientům, kteří onemocněli diabetem 1. typu před méně než 5 lety. Do těla byly dopraveny málo invazivní metodou do peritoneální dutiny (tenká membrána uvnitř břišní dutiny). Jeden pacient už podstoupil druhou transplantaci, která byla podle plánu provedena 6 měsíců po první v množství 5000 ostrůvku na kilogram váhy.

Jak u pacientů s jednou transplantací tak u pacienta se dvěma transplantacemi klesla potřeba inzulínu o cca. 40 – 50%. Jedna pacientka dokonce mohla inzulín vysadit úplně. Po 5 měsících se však kvůli „lepší kontrole glykémie“ vrátila opět k inzulínové terapii.

Výhoda této léčby spočívá v tom, že ostrůvky jsou ukryté v mikrokapsli a tudíž chráněné před imunitním systémem. Z toho důvodu pacienti léčeni touto metodou nemusí brát žádná imunosepresiva.

Problém je ještě s prasečími retroviry, pacienti mívají po transplantaci přechodně horečku. Někteří pacienti si po transplantaci stěžovali na nespecifikované dýchací potíže.

Podle www.aerzteblatt.de 15.4.2008

Také by se vám mohlo líbit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.