Infuze místo injekcí | Diasvět - o cukrovce aktuálně

Místo transplantace inzulínových ostrůvků infuze bílých krvinek?

Už brzy bude moci diabetik místo inzulínových injekcí zajít na infuzi.

1. 4. 2005

Mezinárodní vědecký tým přiměl bílé krvinky k tomu, aby produkovaly inzulín. Touto metodou by mohli být jednou léčeni pacienti s diabetem 1. typu – dostávali by infuze krevních buněk. K tomuto by byla využívána vlastní krev diabetiků, která by nevyvolávala obrannou reakci. Jak informoval časopis New Scientist (nová věda), metoda už byla úspěšně testována na myších.

Tím, že vědci vyřadili z funkce určité chemické signály, vyvolali v bílých krvinkách inzulínovou produkci. Tyto substance též způsobují vývin embryonální kmenové buňky v buňku produkující inzulín, tzv. beta buňku. Bílé krvinky mohou být ale v protikladu k embryonálním kmenovým buňkám získávány jednoduchou krevní zkouškou. Testy musí ještě potvrdit, zda je metoda vůbec přenosná na člověka.

Článek “Místo transplantace inzulínových ostrůvků infuze bílých krvinek?” okomentoval jeden čtenář

  1. Informace je zajímavá i když bohužel dosti kusá. Je známo, že lze geneticky modifikovat i některé virové kmeny, které v dnešní době produkují hlavní množství inzulinu pro diabetiky. Pravděpodobně lze takto modifikovat i bílé krvinky, ale otázkou asi zůstává technické provedení této záležitosti. Podle mne by se musela provést autotransfuze při které by se část odebraných bílých krvinek modifikovala na reprodukci inzulinu a pak vrátila zpět diabetikovi, přičemž je ale otázka jak pokračovat při skončení životnosti těchto modifikovaných krvinek. Zda a jak často tento proces opakovat ? A dále jak poznají tyto modifikované bíle krvinky kdy a kolik inzulinu mají produkovat ? Beta buňky to poznají, protože se nacházejí na LH ostrůvcích, které fungují mimo jiné jako čidla koncentrace glukózy v krvi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.