Cukrovka i po třicítce | Diasvět - o cukrovce aktuálně

Polovina ze všech diabetiků 1. typu onemocní až po třicítce

Zjištění, prezentované na zasedání Evropské asociace pro studium diabetu (EASD) napadlo obecné přesvědčení, že se cukrovka 1. typu obvykle vyvíjí v dětství.

Vědci z University of Exeter Medical School dospěli k novému závěru po revizi dat z biobanky Velké Británie.

Výzkumný tým vedený Dr. Nicholasem JM Thomasem použil genetické rizikové skóre vzniku cukrovky na kohortu 120 000 britských bílých dospělých ve věku mezi 40 a 70 lety.

Zjistili, že po úpravě dat vzhledem k věku se téměř všechny případy cukrovky vyvinuly ve věku pod 30 let a prevalence diabetu 2. typu se významně zvýšila s nárůstem věku.

Překvapení přišlo, když také zjistili, že počet případů výskytu cukrovky 1. typu zůstává konstantní ve věku od 30 do 60 let. U zhruba poloviny případů výskytu cukrovky 1. typu, ke kterým došlo po věku 30 let, ale převažoval typ 2 a „přehlušil“ tuto statistiku.

Vědci upozorňují, že cukrovka 1. typu po třicítce je často zaměňována s cukrovkou 2. typu, která se ale léčí jinak. Varují před záměnou a volají po lepší diagnostice.

Dr Catharine Owen z Oxfordského centra pro diabetes, endokrinologii a metabolismus říká: „Myslím, že je naprosto zásadní, aby si byli lidé vědomi toho, že diabetes 1. typu se může projevit v jakémkoliv věku.“

Zdroj: diabetes.co.uk

Článek “Polovina ze všech diabetiků 1. typu onemocní až po třicítce” okomentovali 2 čtenáři

  1. A co začít dříve sladit náhradními sladidly jako je DiaChrom? Sladidla se přece dávají i do Orbitek, tak proč ne?

    1. Ale DM1 se muze objevit i tehdy, kdyz clovek vubec nesladi, jednicka se po přílišném slazeni nerozjede, to spíš dvojka. Jedničku ma na svedomi slinivka, ktera prestava az prestane fungovat, jde o autoimunitni onemocneni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.