Vznik cukrovky | Diasvět - o cukrovce aktuálně

Vysoká hladina ceramidů v těle zvyšuje rezistenci na inzulín

Vědci z University of Utah College of Health spojili své síly s mezinárodním týmem vědců a zkoumali, jak obezita ovlivňuje rozvoj diabetu 2. typu.

Studie, zveřejněná v Cell Metabolism on-line ukázala, že hromadění ceramidů může zvýšit šanci lidí onemocnět cukrovkou 2. typu. K tomu dochází, když nahromaděné ceramidy brání normální funkci tukové tkáně.

Dr. Scott Sommer, hlavní autor studie a předseda Ústavu výživy a integrativní fyziologie na University of Utah , řekl: „Ceramidy mají dopad na způsob, jakým tělo zpracovává živiny. Naruší způsob, jakým tělo reaguje na inzulín, a také to jak spaluje kalorie.“

Když lidé jedí, jsou produkovány mastné kyseliny, které se pak buď ukládají v těle jako triglyceridy nebo se spálí na energii. U některých lidí se pak přebytečné mastné kyseliny mění na ceramidy.

Zvýšení ceramidů v tukové tkáni vede k tomu, že tuková tkáň přestane správně plnit svou funkci, tuk se vylije do cév nebo srdce a poškodí jiné periferní tkáně.

Tříletý projekt zahrnoval přidávání nadměrného množství ceramidů do tukových buněk myší. To způsobilo, že buňky přestaly reagovat na inzulín a rozvíjely se potíže při jejich schopnosti spalovat kalorie.

Myši byly také více náchylné k rozvoji cukrovky 2 .typu, jakož i onemocnění jater. Ty s menším počtem ceramidů v tukové tkáni byly chráněny před inzulínovou rezistencí.

Pomocí genetického inženýrství pak vědci odstranili gen, který konvertuje nasycené tuky do ceramidů.

Tyto nálezy ukazují, že vysoké hladiny ceramidů mohou zvýšit osobní riziko vzniku cukrovky 2. typu, zatímco nízké hladiny by mohly rozvoji cukrovky zabránit. Kromě toho výzkum naznačuje, že jsou potřeba další studie k pochopení, jaké faktory vedou, že se u některých lidí vyskytuje více ceramidů, než je zdrávo.

Zdroj: Diabetes.co.uk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.